Viskas, ką jums reikia žinoti apie stogus!

Mediena yra natūrali medžiaga, kuri yra nevienalytė ir susideda iš daugelio rūšių. Šis medžiagų kintamumas daro įtaką ne tik medienos išvaizdai, bet ir medienos standumui bei stiprumui. Kai medienos gaminiai yra naudojami atsakingose konstrukcijose, svarbu užtikrinti konstrukcijos stiprumą įvertinus maksimaliai galimas apkrovas.

Medienos stiprumo rūšiavimas (gradavimas) suteikia informaciją ir prognozę apie naudojamas medžiagas. Taip neatitinkantys stiprumo medienos gaminiai pašalinami, o likusi dalis išrūšiuojami pagal stiprumo (gradavimo) klases.

Tai graduota mediena yra medienos produkcija, kuri atitinka tam tikrus keliamus medienos stiprumo reikalavimus (lenkimo, tempimo, slėgimo, elastingumo ir tankumo).

Kur naudojama graduota mediena?

Graduota mediena turi būti naudojama atsakingose konstrukcijose – stogo, perdengimo ir kitose nešančiose namo konstrukcijose, taip pat tiltų, turėklų konstrukcijose.

Kaip išrūšiuojama graduota mediena?

Praktikoje taikomi keli rūšiavimo būdai – mašininis ir vizualinis rūšiavimai. Mašininis rūšiavimas atliekamas tam skirta įranga, kuri medienos gaminius patikrina pagal visus keliamų standartų reikalavimus. Vizualinis, kai mediena atrenkama licencijuoto ir apmokyto specialisto. Tačiau vizualiniu rūšiavimu leidžiama nustatyti tik žemesnio stiprumo klases.

Čia trumpas filmukas kaip atliekamas mašininis rūšiavimas:

Kaip atskirti statybinę graduotą medieną?

Europos Sąjungos bendrijos šalims yra nustatytos vienodos stiprumo klasės, t.y. kiekvienas gaminys turi atžymą, kurioje nurodyta medienos rūšis, gamintojo indentifikavimo numeris, sertifikavimo įmonės indentifikavimo numeris, stiprumo rūšiavimo standartas, medienos stiprumo klasė „C“ su stiprumo koeficientu (pvz. C16, C24).

Pvz:

 

Kodėl reikia graduotą medieną reikia naudoti stogo konstrukcijose?

Rinkdamiesi medžiagas atsakingoms konstrukcijoms, dažnai pamirštame saugumo faktorių. Tikriausiai kiekvienas statydamas namą nori, kad jis būtų patogus, šiltas bet ir saugus Jums ir Jūsų šeimai. Stogo konstrukcija priklauso vienam iš svarbiausių namo konstrukcijos elementų, todėl medžiobitės.lt rekomenduoja rinktis patikrintus graduotos medienos produktus.

Kas bus jei naudosiu ne graduotą medieną namo konstrukcijoje?

Konstrukcijose medienos stiprumo savybės, be abejo, yra labai svarbus veiksnys. Kadangi mediena nėra vienalytė medžiaga, dviejų iš pažiūros vienodų medienos gabalų stiprumo savybės gali skirtis net keletą kartų. Todėl būtina atlikti stipruminį statybinės medienos rūšiavimą.

Ar galite pateikti daugiau informacijos apie stiprumo klases?

Žemiau pateikiama informaciją apie visas stiprumo klases. Dažniausiai gaminama C18 ir C24 gradavimo mediena.

Ar galima pjaustyti graduotą medieną?

Graduota mediena gali būtų pjaustoma skersai (t.y. nesumažinant likusio skerspjūvio) ir padalintoms dalims išliks toks pat stiprumo koeficientas. Tačiau jei graduotos medienos gaminiui pjūvio metu buvo sumažintas skerspjūvis (pvz išilginis pjūvis), tokiu atveju gaminiui negali būti taikomas nustatytas stiprumo koeficientas. Nebent gradavimas buvo atliktas po pjovimo. Daugiau informacijos standartų aprašymuose.

Mano mediena yra be antspaudo, kaip galima sužinoti ar mediena buvo rūšiuota pagal stiprumą?

Stiprumo rūšiavimo standartai reikalauja, kad kiekvienas rūšiuotos medienos gaminys turi būti aiškiai atžymėtą informaciją. Turi būti pateikta informacija apie stiprumo klasę, stiprumo rūšiavimą atlikusios įmonės logotipas arba pavadinimas, klasifikavimo standartas.
Medienos gaminiai dėl estetinių priežasčių gali būti ir be antspaudo. Bet tokiais atvejais kiekvieną tokią medienos partiją turi lydėti pažyma, kurioje būtų sužymėta pagal standartus numatyta visa reikalinga informacija.

Informacijos šaltiniai:

https://www.trada.co.uk/faq/list/strength/Strength%20grading%20and%20structurally%20graded%20timber#B0BB1570-DE87-4FD7-BAE7-0DCFA39B8B41

http://www.roymech.co.uk/Useful_Tables/Timber/Timber_design.html

http://www.kurekss.lv/en/produkti